kom. 663 229 313
kom. 501 744 403
E-MAIL: galdak@wp.pl
chromowanie


niklowanie


ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z NASZYMI USŁUGAMI

chromowanie


Anodowanie aluminium – jakie są zalety?

Wśród metali wykorzystywanych w obróbce elementów estetycznych i dekoracyjnych jednym z najpopularniejszych jest aluminium. Rozmaite zalety przemawiają za jego wykorzystaniem - powłoki aluminiowe są trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne i korozję, a także atrakcyjne wizualnie. Z tych powodów anodowanie aluminium często stosuje się w wykańczaniu wyrobów z branży wnętrzarskiej, sanitarnej oraz konstrukcyjnej. W tym artykule przybliżamy najważniejsze zalety wyboru metody anodowania aluminium - podpowiadamy kiedy i dlaczego warto ją stosować, jak wygląda jej realizacja oraz dlaczego powstałe w ten sposób powłoki są tak bardzo pożądane przez odbiorców.

Anodowanie aluminium - w dużym skrócie

Anodowanie aluminium polega na wytwarzaniu powierzchni ochronnej i może być realizowane na trzy sposoby. Pierwszy polega na wykorzystaniu elektrolitu w formie kwasu chromowego, w którym zanurzamy wybrane obiekty. Powstaje w ten sposób twarda i cienka powłoka, jednak dość trudna w barwieniu. Druga metoda polega na na wykorzystaniu kwasu siarkowego jako elektrolitu, co pozwala uzyskać nieco mniej wytrzymałą powłokę, ale podatną na malowanie. Ostatnia metoda, nazywana anodowaniem twardym, jest dość rzadko stosowana z uwagi na jej wymogi technologiczne, jednak pozwala uzyskać powłoki wysoce wytrzymałe, idealne względem potrzeb np. przemysłu motoryzacyjnego.

Jak wygląda proces anodowania aluminium?

Realizacja tego procesu jest dość złożona i obejmuje kilka etapów. Na początku należy oczyścić i odtłuścić przedmioty poddawane obróbce, przeprowadzić ich polerowanie (bądź też tzw. trawienie z wykorzystaniem sody kaustycznej), a następnie płukanie. W kolejnym etapie przeprowadza się anodowanie właściwe - element jest zanurzany w specjalnej kadzi, gdzie przechodzi proces „kąpieli” z wykorzystaniem elektrolitu oraz prądu stałego o napięciu na poziomie od 12 do 20 V. Po jego zakończeniu, przeprowadza się ponowne płukanie, a uzyskana powłoka może zostać poddana dalszej obróbce, np. barwieniu. Na koniec wykonuje się uszczelnienia z wykorzystaniem specjalnych preparatów lub wrzącej wody.

Anodowanie aluminium - najważniejsze korzyści

Aluminium jest atrakcyjne z uwagi na jego właściwości praktyczne, jak również estetyczne. Wykonane z niego powłoki są odporne na uszkodzenia mechaniczne, intensywne oddziaływania pogodowe, wilgoć i promieniowanie UV. Dzięki temu zachowuje swoje walory wizualne nawet po długotrwałej ekspozycji na czynniki atmosferyczne.

Z tych powodów anodowanie aluminium wykorzystuje się chętnie w wielu branżach i zakładach pracy. W branży motoryzacyjnej, narzędziowej i mechanicznej pozwala zabezpieczyć elementy maszyn, urządzeń i podzespoły narażone na intensywne tarcie. Ponadto służy do zabezpieczania sprzętów AGD, listew, profili, elementów konstrukcyjnych, urządzeń obsługiwanych manualnie, sprzętów medycznych. Z uwagi na atrakcyjne walory powstałej powłoki, stosuje się je także w wykańczaniu elementów wyposażenia wnętrz mieszkalnych i łazienek - baterii, wylewek, półek, kabin prysznicowych i wielu innych.