kom. 663 229 313
kom. 501 744 403
E-MAIL: galdak@wp.pl
chromowanie


niklowanie


ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z NASZYMI USŁUGAMI

chromowanie


Chromowanie galwaniczne – na czym polega?

Chromowanie galwaniczne jest jednym z często wybieranych sposobów zabezpieczania powierzchni metalowych i stalowych. Pozwala poprawić rozmaite właściwości powierzchniowe osłanianego materiału, przyczyniając się również do poprawy jego estetyki. Z tych powodów chromowanie galwaniczne jest wybierane zarówno w czasie realizacji projektów technicznych, jak i estetycznych. W tym artykule przybliżamy specyfikę tej metody - podpowiadamy na czym polega chromowanie galwaniczne, kiedy jest stosowane oraz jakich szczegółowych korzyści możemy się spodziewać z wyboru tej metody.

Czym jest chromowanie galwaniczne i jak przebiega?

W dużym skrócie można powiedzieć, że chromowanie galwaniczne polega na wytwarzaniu powłoki chromowej na poddawanych obróbce obiektach. Ponieważ chrom jest metalem wysoce odpornym na korozję, a także atrakcyjnym z uwagi na inne właściwości techniczne, jest on często wykorzystywany w różnych gałęziach przemysłu i zakładach wytwórczych. Przykładowo - chromowanie galwaniczne wykorzystuje się w zabezpieczaniu elementów konstrukcji maszyn, samochodów, narzędzi manualnych, a także innych urządzeń i obiektów wymagających poprawy parametrów wytrzymałościowych.

Najważniejsze korzyści z wyboru chromowania galwanicznego

Rozmaite korzyści przemawiające za wyborem chromowania galwanicznego czynią je atrakcyjnym i chętnie stosowanym rozwiązaniem. Wspomnieliśmy, że doprowadza do poprawy parametrów wytrzymałościowych obrabianej powierzchni. Przede wszystkim - chroni ją przed rozwojem procesów korozji, co ma olbrzymi wpływ na spodziewaną żywotność (przydatność do użycia) poddawanego obróbce elementu.

Ma to olbrzymie znaczenie w przypadku obiektów wykorzystywanych na świeżym powietrzu, a tym samym narażonych na co dzień na intensywne oddziaływania pogodowe, wilgoć oraz opady. Oprócz nich, chromowanie galwaniczne pozwala zabezpieczyć element przed szkodliwym oddziaływaniem chemikaliów i zabrudzeń.

Ponieważ chrom jest metalem wysoce odpornym na oddziaływania powierzchniowe i tarcie, zapewnia świetną ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi - draśnięciem, zarysowaniem, ukruszeniem. Z tych powodów jest często stosowany jako zabezpieczenie narzędzi oraz maszyn intensywnie eksploatowanych.

Nie można też zapomnieć o korzyściach estetycznych, związanych w postaniem gładkiej i połyskliwej powierzchni. Z tych powodów chromowanie galwaniczne stosuje się w zabezpieczaniu elementów wykorzystywanych w konstrukcji samochodów i motocykli, w urządzeniach sanitarnych, meblarstwie, a także w sztuce użytkowej i wzornictwie przemysłowym.

Na koniec warto podkreślić, że chromowanie galwaniczne powoduje powstanie delikatnej, jednolitej powłoki, która nie zmienia w sposób istotny pierwotnych kształtów obrabianego elementu, ani jego wymiarów. Tym samym jest chętnie wykorzystywane w zabezpieczaniu elementów o wysoce skomplikowanych kształtach, obfitujących w detale, wgłębienia lub rowki. Chromowanie galwaniczne gwarantuje, że będą doskonale pełnić zamierzoną funkcję, pasując w przewidziane dla nich miejsce „jak ulał”.