


ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z NASZYMI USŁUGAMI

Co to jest galwanizacja?
Galwanizacja to proces wykorzystywany przy zabezpieczaniu oraz wykańczaniu rozmaitych powierzchni metalowych. W procesie poszczególne elementy poddaje się obróbce i nanosi się na nie niewielkie fragmenty metalu, dzięki którym powierzchnie zyskują lepsze parametry wytrzymałościowe, a nie rzadko także wizualne. Galwanizacja wymaga wysokiej precyzji, w przeciwnym razie powłoki nie spełniają swojej roli. Na czym polega galwanizacja? W jakich branżach stosuje się ją najczęściej?
Na czym polega galwanizacja?
Galwanizacja polega na wytwarzaniu na powierzchni metalowych przedmiotów warstwy wykończeniowej z innego metalu. Za jej pomocą można zwiększyć przewodnictwo elektryczne obrabianego elementu oraz jego odporność na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie. W zależności od zastosowanego metalu galwanizacja zwiększa wytrzymałość i trwałość obrabianych elementów, jednocześnie wpływając na ich estetykę. Tam, gdzie liczy się efekt wizualny bardzo często wykorzystuje się chromowanie, a więc proces, w ramach którego na powierzchnię elementu nanoszona jest warstwa chromu. Tańszą alternatywą dla chromowania może być niklowanie galwaniczne.
Rodzaje galwanizacji
Galwanizacja dzieli się na klika podstawowych rodzajów. Wyznacznikiem dla klasyfikacji jest w tym przypadku funkcja, jaką ma pełnić poddana obróbce powłoka. Na tej podstawie wyróżnia się:
- galwanizację ochronną (wykonana powierzchna ma za zadanie zabezpieczyć element przed degradacją mechaniczną i/lub szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych),
- galwanizację techniczną (wykonana powłoka ma za zadanie zmienić parametry techniczne detalu, a tym samym umożliwić jego zastosowanie w danej aplikacji),
- galwanizacja ozdobna nazywana również dekoracyjną (wykonana powierzchnia ma za zadanie podnieść walory wizualne wyrobu gotowego).
Zastosowanie galwanizacji
Galwanizacja znajduje zastosowanie w wielu branżach i gałęziach przemysłu. Z omawianego zabiegu korzysta się m.in. w zakładach przemysłowych oraz w branży motoryzacyjnej.